Wybierz oddział

Przedszkole Samorządowe w Czempiniu Oddział
Ul. Nowa

Projekt "Mały naukowiec" 2022-2023

„Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy wiedzą i myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał”.

Albert Szent - Gyorgyi

Dziecko w wieku przedszkolnym posiada naturalną potrzebę rozwijania aktywności poznawczej.Jest ciekawe świata, odkrywa, uczy się poprzez działanie i zabawę. To właśnie ta ostatnia aktywność – zabawa – pobudza dziecięcą wyobraźnie i kreatywne myślenie. Dziecko w trakcie zabawykształtuje myślenie przyczynowo – skutkowe, porównuje, szuka oryginalnych pomysłów, poznaje właściwości, cechy i funkcje przedmiotów, ma okazję do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące je pytania. Rozwiązując dany problem, stosuje wszelakie metody, musi wyciągać wnioski, poszukiwać zależności i formułować wnioski. Jednym z rodzajów dziecięcej zabawy jest eksperyment badawczy (z łac. Experimentum czyli doświadczenie, badanie). Definiujemy go jako „(…) zbiór działań wzbudzających w obiektach materialnych określone reakcje i zjawiska w warunkach pozwalających kontrolować wszelkie istotne czynniki, które poddaje się dokładnej obserwacji”.

Działania dziecka polegające na eksperymentowaniu, pozwalają kształtować jego wszechstronny rozwój, rozwijać samodzielność, kreatywność oraz czerpać z tego radość. Dlatego właśnie staje się to założeniem opracowanego przez nas projektu  „Mały naukowiec”. Program skierowany jest dla dzieci 5 i 6- letnich i realizowany będzie w  roku szkolnym 2022/2023 przez dzieci z Przedszkola Samorządowego w Czempiniu.  Treści programu są zgodne z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego. Projekt zakłada umożliwienie dzieciom odkrywania sekretów nauki orazzaspokajania jego potrzeb i zainteresowań. Jego realizacja pozwoli dzieciom poszerzać i pogłębiać wiedzę przy wykorzystaniu różnorodnych środków, form i metod pracy oraz przyczyni się do ich ogólnego rozwoju.

Cele projektu:

Cele ogólne:

• wsparcie całościowego rozwoju dziecka w czasie realizacji eksperymentów naukowych,
  • podniesienie jakości pracy przedszkola dzięki stosowaniu różnorodnych zabaw twórczych z elementami doświadczenia, eksperymentowania i obserwowania,
  • uczenie się dzieci poprzez zabawę,
  • budzenie zainteresowań naukowych i naturalnej dziecięcej ciekawości.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

• zachowuje porządek w miejscu pracy w czasie wykonywania zadań,
  • zadaje pytania dla uporządkowania spostrzeżeń, zrozumienia obserwowanych zjawisk,
  • formułuje spostrzeżenia i wnioski,
  • aktywnie uczestniczy w zabawach badawczych (ogląda, szuka, obserwuje, porównuje, bada, eksperymentuje),
  • dostrzega związek między wykonywaniem czynności, a jej efektem, np. uzyskiwanie barw pochodnych z podstawowych kolorów,
  • cierpliwie czeka na swój udział w zabawach,
  • przestrzega ustalonych zasad w zabawach badawczych.

Metody realizacji:

• podające (rozmowy, opowiadania, historyjka obrazkowa, ilustracje, pokaz z objaśnieniem, pokaz z instruktarzem),
  • problemowe (stawianie i rozwiązywanie zadań ),
  • aktywizujące (metoda twórczego rozwiązywania problemów np. burza mózgów),
  • praktyczne (zabawa dydaktyczna, doświadczenia, ćwiczenia),
  • waloryzujące (prezentacja folderów ilustrowanych i prezentacji komputerowych).

Formy pracy:

• indywidualna,
  • zbiorowa,
  • zespołowa.

Proponowane formy aktywności:

FORMA AKTYWNOŚCI

UWAGI

- opracowanie „Zasad Małego Naukowca”,

- utworzenie „Kącika Małego Naukowca”,

-eksperymenty, pokazy, doświadczenia, zabawy sensoryczne oraz warsztaty z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych z czynnym udziałem dzieci,

- oglądanie eksperymentów na ekranie (prezentacje, filmiki),

- w ramach preorientacji zawodowej przybliżenie specyfiki zawodów np. fizyk, chemik,

- na koniec projektu wręczenie dyplomów „Małego Przyjaciela Nauki”.

Uwagi o realizacji:

Zadaniami nauczyciela w trakcie realizacji programu są:

• organizowanie miejsca pracy do działań badawczych;
  • inspirowanie dziecka do tworzenia, odkrywania, wypowiadania się;
  • tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających samodzielnemu myśleniu i rozwiązywaniu zadań;
  • zaspokajanie potrzeby bezpieczeństwa, akceptacji i swobody.

Należy pamiętać, iż pomimo tego, że doświadczenia wykonywane w trakcie realizacji programu są całkowicie bezpieczne, należy je przeprowadzać ostrożnie i pod opieką nauczyciela.

Zajęcia z eksperymentowaniem organizowane będą dwa razy w miesiącu w wybrany dzień (dwa eksperymenty miesięcznie).

W zależności od możliwości organizacyjnych, czasowych, predyspozycji dzieci i środków dydaktycznych program może zostać na bieżąco zmodyfikowany.

PROGRAM DZIAŁAŃ

DOŚWIADCZENIA DO REALIZACJI

• Eksperyment: „LIŚCIE”

• Eksperyment „WARZYWNE ZABAWY”

• eksperyment „KOLORY”

• eksperyment: „POGODOWE DOŚWIADCZENIA”

• eksperyment „POWIETRZE”

• eksperyment: „CIECZ NIENEWTONOWSKA”

• eksperyment „WULKAN”

• eksperyment „ZABAWY Z WĘGLEM”

• eksperyment „KRYSZTAŁY”

• eksperyment „SZTUCZNY ŚNIEG”

• eksperyment „LÓD”

• eksperyment „HODOWLA FASOLI”

• eksperyment„CO PRZYCIĄGA MAGNES?”

• eksperyment „CO PŁYWA, CO TONIE?”

• eksperyment„DOŚWIADCZENIA Z JAJKIEM”

• eksperyment „ZABAWY Z MLEKIEM”

• eksperyment „SMAKI I AROMATY”

• eksperyment „ZABAWY Z GĘSTOŚCIĄ”

CZERWIEC

• eksperyment: „ŚWIATŁO I CIEŃ”

Oprócz wymienionych wyżej doświadczeń, nasz projekt proponuje aktywne świętowanie przez dzieci „nietypowych dni”. „Kalendarz Dni Nietypowych” został opracowany z myślą, o realizacji dowolnych eksperymentów, działań związanych z podaną niżej tematyką. Stwarza on możliwość obcowania z nauką podczas zabaw tematycznych, wplatania w nie eksperymentów i pogłębiania wiedzy o otaczającym dzieci świecie.

Kalendarz Dni Nietypowych

wrzesień